Tematický celok: Technická elektronika
Téma hodiny: Základné logické členy
Ciele: Vedieť samostatne simulovať základné logické obvody a opísať ich zapojenia.
Požiadavky na zručnosti žiakov v IKT práca s programom Multimedia Logic
Požiadavky na zručnosti učiteľa v IKT nešpecifikované
Potrebné technické zabezpečenie PC s programov Multimedia Logic pre každého žiaka, resp. dvojicu žiakov
Štruktúra hodiny:
Tvorba tezauru (10 minút)
- nechať 1 žiaka popísať ústne všeobecný postup tvorby základného logického obvodu (AND, OR, NOR, NAND)
Samostatné zapojenie v simulačnom programe a vytvorenie pravdivostných tabuliek pre každý základný logický obvod.
- žiaci pracujú individuálne, resp. vo dvojiciach na PC
Zadanie úlohy:
- navrhnite a v simulačnom programe realizujte a overte logickú funkciu (AND, OR, NOR, NAND)
- pre každú základnú logickú funkciu vytvorte pravdivostné tabuľky
- šikovnejším žiakom je možné po splnení úlohu modifikovať
- navrhnite a v simulačnom programe realizujte logickú funkciu (AND, OR, NOR, NAND) s viac ako dvoma vstupnými signálmi a vytvorte pre každý takýto obvod pravdivostnú tabuľku.
Kontrola správnosti riešenia, zhodnotenie hodiny (10 minút)
Logický obvod AND
Logický obvod NOR
Logický obvod OR
Logický obvod NAND
Zhodnotenie a využitie v iných predmetoch
Simulačné programy nájdu svoje uplatnenie v prevažne technických alebo prírodovedných predmetoch, Ich využitie umožní žiakom naplno rozvinúť technické a tvorivé myslenie, realizovať a overovať svoje riešenia a nápady. Skôr ako ich začneme používať, musí sa s konkrétnym programom oboznámiť samotný učiteľ a následne aj žiaci. Samostatnej práci žiakov so simulačnými programami je potrebné venovať dostatočný čas v rámci vyučovacej hodiny, ako aj zabezpečiť vhodné zložitejšie úlohy pre šikovnejších žiakov.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára