Vitajte, táto webová prezentácia "Základné logické obvody" je elektronický učebný text, ktorý má byť prostriedkom nových foriem vzdelávania. E-learning sa dostáva do bežného vyučovacieho procesu, ktorého cieľom je pozmeniť prezenčnú formu vzdelávania na kombinovanú, resp. dištančnú formu štúdia.
utorok 16. marca 2010
Úlohy
Moja adresa:
bilisnansky@hotmail.sk
streda 13. januára 2010
Návod na použitie Digital Works 2.0
Digital Works pre Microsoft Windows verzia 2.0
Tento program je voľne šíriteľný (freeware).
Menu (menu)
File (súbor)
- New Macro (nový obvod)
- Open (otvor)
- Save (ulož)
- Save as (ulož ako)
- Print Setup (nastavenie tlače)
- Print Preview (náhľad tlače)
- Print (tlač)
- Exit (koniec)
Edit (edituj)
- Cut (vystrihni)
- Copy (kopíruj)
- Paste (vlož)
- Delete (zmaž)
- Export to Clipboard (odosli do schránky)
Circuit (obvod)
- Run (spusť)
- Stop (stop)
- Pause (zastav)
- Step (krok)
- Clock Speed (rýchlosť)
View (ukáž)
- Show Grid (ukáž sieť)
- Snap to Grid (uchyť sieť)
- Grid Setup (nastavenie siete)
Tools (nástroje)
- Logic History Window (logická historia)
- Template Editor (editor šablóny)
Help (pomoc)
- Help Topics (pomocné témy)
The Tool Bar (nástrojová lišta)
File (Súbor)
New (nový) – vytvorenie nového logického obvodu obvodu na Workspace (workspace je oblast na ploche, na ktorej je umožnené spájať logické členy a vytvárať digitálne obvody.
Open (otvor obvod) – dovoľuje načítanie už uložených obvodov vytvorených cez Digital Works.
Save (ulož obvod) – Uloží vytvorený obvod na disk v pc.
Print (tlač obvodu) – Odošle obvod do tlačiarne na vytlačenie.
Digital Objects (Digitálne objekty)
Gates (logické členy)
OR, NOR, XOR, XNOR, NOT, AND, NAND,
Logické členy sú základným stavebným blokom pre mnohé digitálne elektronické obvody. Digital Works poskytuje všetkých sedem základných logických členov. Všetky logické členy, taktiež aj obvody je možné rotovať. Stlačením ľavého tlačidla myši upevníme zariadenie na požadovanom mieste.
Tri-state (trojstavový člen)
Trojstavové zariadenie má špeciálny vstup s dovoleným označovaním 1 alebo 0. Ak je nastavený s aktuálnou hodnotou 1, zariadenie pracuje normálne a jeho výstup je taktiež vstup. Ak je nastavený s aktuálnou hodnotou 0, výstup je fyzicky vypnutý z člena vo vnútri obvodu. Tento stav je normálne nazývaný pohyblivý (plávajúci). Trojstavový člen môže byť taktiež rotovaný všetkými smermi.
Flip Flops (klopne obvody)
Digital Works podporuje tri typy klopných obvodov typu RS, JK a D. Oba klopne obvody JK a D sú master-slave hodinové zariadenia ktorých výstupy sú aktivované na falling (klesanie) a rising stúpanie, obrys jednotlivého signálu hodín. Stlačením ľavého tlačidla myši upevňujeme alebo meníme pozíciu na workspace.
Memory (pamäť)
Tlačidlo s ikonou pamäť dovoľuje umiestniť do obvodu pamäť oboch typov RAM alebo ROM. Číselná adresná línia a číselná dátová línia je užívateľom definovateľná. Pamäť umiestnime na workspace stlačením príslušnej ikony, ktorú potom vložíme na požadované miesto. Stlačením ľavého tlačidla myši vyvoláme zmenu dialógového okna pamäte. Ak chceme zmeniť parametre pamäte už vloženej v obvode, stlačíme pravé tlačidlo myši na tom zariadení pamäte, ktorú chceme meniť. Týmto vyvoláme zmenu v obsahovom dialógu okna.
Interactive Switch (interaktívny vypínač)
Objekt vypínača umiestnite do obvodu na plochu workspace. Kliknutím na vypínač ho označíte a môžete ním hýbať celou aktívnou zónou. Na označenie vypínača použite tlačidlo Object Selector (ikona) a pravé tlačidlo myši, vyskočí ponukové okno na zmenu typu vypínača. Buď sa bude vypínač chovať ako prepínač, alebo ako tlačidlo, ktorým sa buď stlačením zapne alebo stlačením sa vypne. (Ikona) Hand Tool je používaná na vykonávanie prepínacieho alebo tlačidlového režimu. Ak nemôžte otvoriť alebo zatvoriť vypínač normálne, môže to byť spôsobené tým, že máte navolený Object Selector, ktorým môžete meniť iba užívateľské nastavenia objektu.
Embed Macro (vložiť makro)
Táto ikona povoľuje vložiť alebo osadiť už vopred definované makro do vnútra vášho obvodu. Vloženie makra, označenie makra to všetko pomocou myši cez aktívny náhľad. Stlačením ľavého tlačidla myší upevníme objekt na požadovanom mieste. Vložené dialogové okno makra je potom automaticky vyvolané. Zvolené makro môžeme označiť a potvrdiť stlačením OK.
Môžete vidieť vnútorný stav alebo meniť vkladané makro cez klikanie pravým tlačidlom myši a označiť Edit Macro option (meniť nastavenia makra).
Macro Tag ( úprava macra)
Úprava makra je používaná keď sa vytvára makro a poskytuje komunikačnú cestu medzi náhľadom a minimalizovaným obvodom. Používa sa hlavne v spolupráci so šablónovým editorom.
INPUT (vstup)
Sequence Generátor /Bit Generator/ (generátor postupnosti)
Generátor postupnosti je objekt, ktorý môže byť použitý na zásobenie užívateľom definovaných sekvencií medzi 1 a 0. Objekt display (LED) indikuje aktuálny stav a aktuálny cyklus tzn. červený pre high (1), biely pre low (0). Umiestnime generátor postupnosti do obvodu. Označíme ikonu a hýbeme myšou cez aktívne okno. Stlačením ľavého tlačidla myši umiestnime zariadenie na požadované miesto. Označíme objekt pomocou nástroja Object Selector a pravým tlačidlom myši. Otvorí sa ponuka so zmenou sekvencie generátora na zariadení, ktorá je výrobou prístupná. 64-bit sekvencia môže byť vložená v dvojkovej alebo šestnástkovej sústave. Vložená sekvencia je cyklická.
Clock (hodiny)
Objekt hodín môže byť použitý na dodávanie alternatívnej série 1 a 0. Objekt dispay (LED) ukazuje aktuálny stav hodinového cyklu tzn. zelený pre high (1), biely pre low (0). Stlačením ľavého tlačidla umiestnime zariadenie na požadované miesto. Rýchlosť hodín môže byť zmenená v nastaveniach obvodu z hlavného menu a zvolenie rýchlosti hodín. To môže byť nastavené na 1, 2, 5 alebo 10 Hz.
Interactive Input (interaktívny vstup)
Interaktívny vstup poskytuje užívateľovi definovaný vstup od nuly po jednotku. Použitím Interactive Object Selector nastavíme výstup zariadenia na high alebo low. Klikneme na ikonu interactive Input ľavým tlačidlom a vložíme ju na požadované miesto aktívnej plochy. Interaktívny vstup môže byť nastavený na pulzy. Pravým tlačidlom myši klikneme na objekt a nastavíme pulzy. Interactive Object Selector môžeme použiť na nastavenie štartu cyklov pulzu.
Power Supply (Energia +, -)
Ikony s energiou dovoľujú pripevniť pevne zdroje energie do obvodu kladnej a zápornej. Stlačením ľavého tlačidla myši vložíme objekty na požadované miesto.
OUTPUT (výstup)
LED (led dioda)
Tento objekt dovoľuje monitorovať systém pomocou vložených diod v obvode. LED dióda môže byť spájaná s ďalšími zariadeniami ako napr. logické členy, generátorom sekvencií. LED vložíme do obvodu pomocou ľavého kliku na ikonu a umiestnením na požadované miesto v obvode. Označením zariadenia s Object Selector a pravým tlačidlom myši sa vysunie vyskakovanie okno v ktorom môžeme zmeniť farbu objektu.
Seven Segment LED (sedem segmentový ukazovateľ)
Tento objekt dovoľuje monitorovať výstupne hodnoty obvodu tým, že zobrazí jeden zo siedmych segmentov LED displaya. Tieto zariadenia sú normálne používané s binárnym desiatkovým kódom a sedem segmentovým ovládačom displaya. Na vloženie tohto LED segmentu kliknite na požadovanú ikonu ľavým tlačidlom myši a preneste ho do aktívneho okna na požadované miesto. Označením zariadenia s Object Selector a stlačením pravého tlačidla myši, vysunie sa okno v ktorom môžeme meniť farbu zariadenia. Vývody zariadenia pre tento objektu sú zobrazené dole.
ADDITIONAL (ďalšie)
Annotation (poznámky)
Poznámky môžu byť vložené do obvodu kliknutím na ikonu poznámky a prenesené na požadované miesto v obvode. Po vložení na požadované miesto sa ihneď otvorí dialógové okno. Poznámky môžu byť rotované a nastavenia menené pravým tlačidlom myši pomocou Object Selector.
Wiring Tool (spájacie pero)
CONTROL (ovládače)
Run (spusť)
Ikona Run dovolí modelovať a testovať operácie v obvode.
Stop (stop)
Zastavý práve prebiehajúci proces.
Pause (zastav)
Dovolí dočasne zastaviť práve prebiehajúci proces v obvode. Ak je ikona opäť stlačená, spustený proces bude opäť aktívny bez resetovania.
Step (krok)
Dovoľuje púšťať po častiach hodinové cykly. Je to hlavne vhodné keď spustený proces je v pauze.
Object selector
je nástroj povoľujúci náhľady na objekt v obvode. Náhľad objektu je ukázaný ako séria bodkovaných čiar. Niekedy vybraný objekt môže byť posunutý na nové miesto. Zopár objektov môže byť rotovaných (napr. vysvetlivky a logické členy) a to je ukázané cez náhľad na ukázaný objekt v obvode s krížom vo vnútri. Pohyb myšou cez obvod bude zobrazený. Stlačením ľavého tlačidla myši sa rotuje objekt do požadovaného uhla. Taktiež je možný prístup a zmena objektových nastavení stlačením pravého tlačidla myši.
Object Interaction Selector
Hand tool (ruka nástroj) je používaný na ovládanie interaktívnych obvodových častí takých ako vypínač alebo interaktívny vstup predmetov keď simulátor je spustený alebo zastavený. Nemôžete otvoriť alebo zatvoriť vypínač s normálnym Object Selector, pretože ten je určený na zmeny objektu alebo zmenu jeho parametrov. Prst (hand tool) je umiestnený cez interaktívny objekt a kliknutím ľavým tlačidlom myši zmeníte jeho stav.
Softvér na tvorbu elektronicky digitálnych logických obvodov DIGITAL WORKS 2.0 a MULTIMEDIA LOGIC
Týmto programom sa dajú vytvárať takéto simulačné zapojenia:
http://www.pcschematic.com/english/index.htm?http://www.pcschematic.com/english/pcschematic/orderdemo_progselect.htm
PC Schematic umožňuje vytvárať schematické zapojenia akýchkoľvek obvodov. Pre naše potreby zapojenia logických obvodov.
nedeľa 10. januára 2010
Schematické značky logických obvodov
Pri takto označených schematických značiek môžeme vidieť rozdiely pri značení základných logických obvodov.
Logický obvod NOT
Logický obvod NAND
Preto aj v integrovanom obvode sa nachádza iba logický obvod typu NAND.
Logický obvod AND formou NAND
kliknutím na obrázok spustíte animáciu
Na vytvorenie logického obvodu AND je potrebné zapojiť dva logické obvody typu NAND za sebou. Výsledok je rovnaký ako pri logickom obvode AND.
Logický obvod OR formou NAND
kliknutím na obrázok spustíte animáciu
Na vytvorenie logického obvodu OR je potrebné zapojiť vedľa seba dva logické obvody typu NAND.
Logický obvod NOR formou NAND
kliknutím na obrázok spustíte animáciu
Na vytvorenie logického obvod NOR je potrebné zapojiť štyri logické obvody typu NAND.
Logické integrované obvody
Integrovaný obvod MH 7400
Rozloženie vývodov v puzdre
Všetky hradlá majú spoločné napájanie +5 V (vývod 14) a zem (vývod 7). Spotreba integrovaného obvodu je nízka a výstupmi hradiel môže prechádzať prúd maximálne 10mA. Žiarovka 3,5 V/0,2 A potrebuje na rozsvietenie prúd 200 mA, preto musíme použiť výkonnejší tranzistorový spínač alebo svetelnú diódu, na činnosť ktorej stačí prúd 10 mA.
Logickej jednotke zodpovedá napätie od 2,85 V do 5,25 V a logickej nule napätie od 0V do 0,4 V.
Logické obvody
Obvod pre funkciu Áno
pre spustenie animácie kliknite na obrázok
Ak stlačíme spínacie tlačidlo A (vstup ÁNO), bude žiarovka svietiť.
Obvod ÁNO sa používa tam, kde pri stračení tlačidla treba zapnúť spotrebiť, napr. osvetlenie.
Ak stlačíme v obvode NIE vypínacie tlačidlo A (vstup ÁNO), potom žiarovka nebude svietiť.
Obvod pre funkciu OR
Ak stlačíme v obvode OR tlačidlo A, alebo tlačidlo B, alebo obidve tlačidlá naraz, žiarovka bude svietiť. Obvod sa používa všade tam, kde je potrebné ovládať zariadenie z viacerých miest nezávisle od seba.
Obvod pre funkciu NOR
Ak stlačíme v obvode NOR vypínacie tlačidlo A, alebo vypínacie tlačidlo B, alebo obidve naraz, žiarovka nebude svietiť. Zapojenie sa používa všade tam, kde potrebujeme okamžite z akéhokoľvek miesta vypnúť zariadenie. Total Stop.
Obvod pre funkciu AND
V tomto obvode bude žiarovka svietiť len vtedy, ak stlačíme tlačidlo A a (súčasne) tlačidlo B. Zapojenie sa používa napr. pri ovládaní lisu, kedy lis sa spustí iba vtedy, ak obidve tlacidlá budú stlačené (ľavou a pravou rukou). Kôli bezpečnosti.
Obvod pre funkciu NAND
pre spustenie animácie kliknite na obrázok
Ak stlačíme v obvode NAND vypínacie tlačidlo A a (súčasne) vypínacie tlačidlo B, žiarovka nebude svietiť.
Základné definície
stav činnosti - ÁNO (1)
stav nečinnosti - NIE (0)
Príklady:
žiarovka
nesvieti – svieti
elektromotor
nepracuje – pracuje
teplomer
nehreje – hreje
zvonček
nezvoní – zvoní
húkačka
húka – nehúka
reproduktor
nehrá - hrá
Základné logické funkcie sú:
logický súčet, operácia OR (alebo)
Y = A + B + ... + X
logický súčet, operácia AND (a)
Y = A . B . ... . X
logická negácia, operácia NO (nie)
Y = Ā
Logický člen je základný logický obvod, ktorý má aspoň jeden vstup a jeden výstup a ktorý transformuje vstupný dvojhodnotový logický signál podľa určitej elementárnej logickej funkcie.
Logická funkcia je funkcia, ktorej hodnotami sú výroky (alebo pravdivostné hodnoty „pravda“ a „nepravda“). Opisuje vzájomné vzťahy medzi rôznymi logickými premennými.
Logická premenná môže nadobúdať iba dva stavy: 0 alebo 1. Logickú premennú označujeme písmenami veľkej abecedy.
Logický výraz je popisom logickej funkcie pomocou logických (Boolovských) premenných vo forme analytického popisu. Jeho vyjadrenie získame zápisom logickej funkcie pre jednotlivé vstupné kombinácie v súčtovej alebo súčinovej forme.
Kombinačné logické obvody sú obvody, ktorých odozva je v určitom časovom okamihu podmienená výhradne hodnotami, ktoré sa nachádzajú na vstupoch tohto systému. Kombinačné obvody môžeme popísať logickými rovnicami.
Sekvenčný logický obvod, sekvencia je chápaná ako časová postupnosť. Výstup sekvenčného obvodu závisí od vstupných kombinácií a od ich predchádzajúceho stavu, prípadne i na vnútornom stave.
Dotazník
Tu je na neho odkaz. Stačí iba kliknúť.
http://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dF95RWtsOVhPSkRULVlJWDYtclVwVVE6MA
Ďakujem Vám.
Základné logické obvody
Číslicová technika je pomerne mladý odbor, ale netreba zabudnúť, že jej začiatky siahajú o niekoľko desiatok rokov späť. Možnosti k rozvinutiu však poskytla najprv elektronika. Najznámejšie využitie digitálnej alebo číslicovej techniky je v spojení s počítačmi, hoci digitálnych prístrojov je nespočetne viac. V súvislosti s tým si mnohí pod pojmom číslicová technika predstavujú skôr výpočtovú techniku, čo je omyl, rovnako ako zámena číslicovej techniky s programovaním.