Tento elektronický učebný text je vo forme blogu, v ktorom si žiak, študent, (používateľ), bude môcť nájsť základné informácie o predkladanej téme. Obsahuje základné učivo, ktoré by si mal žiak osvojiť na hodinách technickej výchovy. Obsah stránky je určené pre žiakov 8. ročníka základnej školy. Na stránke sa nachádzajú definície, animácie, prezentácie, príklady, tabuľky. Nachádza sa tu taktiež softvér pomocou ktorého si žiak môže navrhnúť svoj vlastný logický obvod. Téma logické obvody sa vyučuje na druhom stupni ZŠ. Sú zaradené do tematického celku technická elektronika s časovou dotáciou jedna hodina pre základné učivo a jedna hodina pre alternatívne učivo.

nedeľa 10. januára 2010

Základné definície

Vo väčšine elektrických spotrebičoch nastávajú pri ich používaní dva stavy na výstupe, a to:

stav činnosti - ÁNO (1)
stav nečinnosti - NIE (0)


Vstupná veličina je napr (tlačidlo), ktoré vieme ovládať a výstupná veličina je výsledok nášho rozhodnutia. Výstup sa chápe, ako činnosť spotrebiča. Zapne sa, alebo vypne. Vstupné veličiny označíme A, B, C ..., výstupné veličiny označíme Y.

Príklady:


žiarovka
nesvieti – svieti

elektromotor
nepracuje – pracuje

teplomer
nehreje – hreje

zvonček
nezvoní – zvoní

húkačka
húka – nehúka

reproduktor
nehrá - hrá


Na bližšie pochopenie týchto vzťahov, musíme vedieť opísať tieto vzťahy logickou funkciou.


Základné logické funkcie sú:


logický súčet, operácia OR (alebo)
Y = A + B + ... + X

logický súčet, operácia AND (a)
Y = A . B . ... . X

logická negácia, operácia NO (nie)
Y = Ā


Obvody, ktoré realizujú logické funkcie sa nazývajú logické obvody.

Logické obvody možno realizovať pomocou diskrétnych súčiastok (tlačidiel, diód, tranzistorov) alebo integrovaných obvodov.


Logika je náuka o základoch myslenia v procese vytvárania úsudku a dôkazov.

Logický člen je základný logický obvod, ktorý má aspoň jeden vstup a jeden výstup a ktorý transformuje vstupný dvojhodnotový logický signál podľa určitej elementárnej logickej funkcie.

Logická funkcia je funkcia, ktorej hodnotami sú výroky (alebo pravdivostné hodnoty „pravda“ a „nepravda“). Opisuje vzájomné vzťahy medzi rôznymi logickými premennými.

Logická premenná môže nadobúdať iba dva stavy: 0 alebo 1. Logickú premennú označujeme písmenami veľkej abecedy.

Logický výraz je popisom logickej funkcie pomocou logických (Boolovských) premenných vo forme analytického popisu. Jeho vyjadrenie získame zápisom logickej funkcie pre jednotlivé vstupné kombinácie v súčtovej alebo súčinovej forme.

Kombinačné logické obvody sú obvody, ktorých odozva je v určitom časovom okamihu podmienená výhradne hodnotami, ktoré sa nachádzajú na vstupoch tohto systému. Kombinačné obvody môžeme popísať logickými rovnicami.

Sekvenčný logický obvod, sekvencia je chápaná ako časová postupnosť. Výstup sekvenčného obvodu závisí od vstupných kombinácií a od ich predchádzajúceho stavu, prípadne i na vnútornom stave.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára