Tento elektronický učebný text je vo forme blogu, v ktorom si žiak, študent, (používateľ), bude môcť nájsť základné informácie o predkladanej téme. Obsahuje základné učivo, ktoré by si mal žiak osvojiť na hodinách technickej výchovy. Obsah stránky je určené pre žiakov 8. ročníka základnej školy. Na stránke sa nachádzajú definície, animácie, prezentácie, príklady, tabuľky. Nachádza sa tu taktiež softvér pomocou ktorého si žiak môže navrhnúť svoj vlastný logický obvod. Téma logické obvody sa vyučuje na druhom stupni ZŠ. Sú zaradené do tematického celku technická elektronika s časovou dotáciou jedna hodina pre základné učivo a jedna hodina pre alternatívne učivo.

piatok 7. januára 2011

Pozor ZMENA !!!

OZNÁMENIE !!!

Všetkým používateľom blogu oznamujeme, že celý obsah stránky sa presúva na adresu:


https://sites.google.com/site/bilisnansky



Za porozumenie ďakujeme.

autori

utorok 4. januára 2011

Príklad vyučovacej hodiny s podporou IKT 6.
Príklad vyučovacej hodiny s podporou IKT 5.
Príklad vyučovacej hodiny s podporou IKT 4.

Tematický celok: Technická elektronika

Téma hodiny: Základné logické členy

Ciele: Vedieť samostatne simulovať základné logické obvody a opísať ich zapojenia.

Požiadavky na zručnosti žiakov v IKT práca s programom Multimedia Logic

Požiadavky na zručnosti učiteľa v IKT nešpecifikované


Potrebné technické zabezpečenie PC s programov Multimedia Logic pre každého žiaka, resp. dvojicu žiakov

Štruktúra hodiny:
Tvorba tezauru (10 minút)

- nechať 1 žiaka popísať ústne všeobecný postup tvorby základ
ného logického obvodu (AND, OR, NOR, NAND)

Samostatné zapojenie v simulačnom programe a vytvorenie pravdivostných tabuliek pre každý základný logický obvod.

- žiaci pracujú individuálne, resp. vo dvojiciach na PC

Zadanie úlohy:
- navrhnite a v simulačnom programe realizujte a overte logickú funkciu (AND, OR, NOR, NAND)
- pre každú základnú logickú funkciu vytvorte pravdivostné tabuľky
- šikovnejším žiakom je možné po splnení úlohu mo
difikovať
- navrhnite a v simulačnom programe realizujte logickú funkciu (AND, OR, NOR, NAND) s viac ako dvoma vstupnými signálmi a vytvorte pre každý takýto obvod pravdivostnú tabuľku.

Kontrola správnosti riešenia, zhodnotenie hodiny (10 minút)


Logický obvod AND



Logický obvod NOR



Logický obvod OR


Logický obvod NAND



Zhodnotenie a využitie v iných predmetoch

Simulačné programy nájdu svoje uplatnenie v prevažne technických alebo prírodovedných predmetoch, Ich využitie umožní žiakom naplno rozvinúť technické a tvorivé myslenie, realizovať a overovať svoje riešenia a nápady. Skôr ako ich začneme používať, musí sa s konkrétnym programom oboznámiť samotný učiteľ a následne aj žiaci. Samostatnej práci žiakov so simulačnými programami je potrebné venovať dostatočný čas v rámci vyučovacej hodiny, ako aj zabezpečiť vhodné zložitejšie úlohy pre šikovnejších žiakov.
Príklad vyučovacej hodiny s podporou IKT 3.

Tematický celok: Technická elektronika

Téma hodiny: Základné logické členy

Ciele: Vedieť s vyuţitím simulačného programu Edison vytvoriť zapojenie základných logických obvodov a testovať ich.

Požiadavky na zručnosti žiakov v IKT: práca s programom Edison

Potrebné technické zabezpečenie: PC s pripojením na internet, program Edison pre každého žiaka, resp. dvojicu žiakov

Štruktúra hodiny:
Tvorba tezauru (10 minút)
- nechať žiakov nakresliť na tabuľu základné logické obvody

Samostatná tvorba a riešenie zapojení prostredníctvom simulačného programu (25 minút)

- žiaci pracujú individuálne, resp. vo dvojiciach na PC

- zadanie úlohy: Vykonajte analýzu základného logického obvodu. Logický obvod prekreslite v programe Edison a testujte ich v rôznych spôsoboch zapojenia. Pridávajte, odoberajte vstupy a výstupy a napíšte možnosti použitia.

Logický obvod AND



Logický obvod OR



Logický obvod NOR



Logický obvod NAND



Zhodnotenie a využitie v iných predmetoch

Využitie simulačných programov pomáha pri vizualizácií logických systémov, ktoré uľahčujú poznávací proces. Takéto grafické systémy, resp. práve tento program Edison sa výborne hodí aj na vyučovanie iných predmetov napr, fyziky. Program upevňuje medzipredmetové väzby u študentov, pričom ukazuje na praktickú vyžiteľnosť tohto prostriedku v inej technickej oblasti. Všeobecná technika je pre žiakov pomerne zaujímavá. Sú zvedaví, ako veci vznikajú a pracujú. Aj tu je nutný predpoklad,žţe žiaci prešli základným kurzom ovládania programu, ktorý je jednoduchý a intuitívny.
Príklad vyučovacej hodiny s podporou IKT 2.

Tematický celok: Technická elektronika

Téma hodiny: Základné logické členy

Ciele: Vedieť s využitím simulačného programu PC Schematic Automation vytvoriť schematické zapojenie základných logických obvodov a pracovať s nimi.

Požiadavky na zručnosti žiakov v IKT: práca s internetovým prehliadačoma programom PC Schematic Automation

Potrebné technické zabezpečenie: PC s pripojením na internet, program PC Schematic Automatic pre každého žiaka, resp. dvojicu žiakov

Štruktúra hodiny: Tvorba tezauru (10 minút)

- nechať žiakov nakresliť na tabuľu základné logické obvody a popísať jednotlivé časti

Samostatná tvorba a riešenie zapojení prostredníctvom simulačného programu (25 minút)

-
žiaci pracujú individuálne, resp. vo dvojiciach na PC

-zadanie úlohy: Vykonajte analýzu základného logického obvodu. Schému prekreslíte v programe PC Schematic Automation a popíšte vstupné veličiny, výstupné veličiny, princíp činnosti, možnosti použitia.



Zhodnotenie a využitie v iných predmetoch

Využitie grafických systémov upevňuje medzipredmetové väzby u študentov, pričom ukazuje na praktickú využiteľnosť tohto prostriedku v inej technickej oblasti. Technika je pomerne jednoduchá a efektívna, žiaci s jej realizáciou nemajú spravidla vážnejšie problémy. Možno ju aplikovať v ľubovoľnom technickom predmete za predpokladu, že žiaci už prešli základným kurzom ovládania daného programu. Vhodné je dôsledne dbať aj na využívanie grafických systémov pri domácich prácach študentov.

Príklad vyučovacej hodiny s podporou IKT 1.

Tematický celok: Technická elektronika

Téma hodiny: Základné logické členy

Ciele: Vedieť vymenovať, popísať princíp a možnosti použitia základných logických obvodov.
Požiadavky na zručnosti žiakov v IKT: práca s internetovým prehliadačom,
práca v programe MS Powerpoint

Požiadavky na zručnosti učiteľa v IKT: práca s internetovým prehliadačom
práca v programe MS Powerpoint a práca s dataprojektorom

Potrebné technické vybavenie: PC pre každého žiaka, resp. dvojicu žiakov s pripojením na internet, dataprojektor

Štruktúra hodiny:
Úvodný brainstorming (10 minút)

- nechať ţiakov prostredníctvom brainstormingu vytvoriť vlastné definície kľúčových pojmov (logika, logický obvod, logická premenná, logický člen)

Sprístupnenie učiva (20 minút)
- frontálnou metódou s využitím webblogu a power point-ovej prezentácie objasniť jednotlivé oblasti základných logických obvodov

- vysvetlenie základných pojmov a definícií, pripraviť žiakov na vytvorenie základných logických obvodov, kreslenie schematických značiek a základných zapojení




Samoštúdium prebraného učiva žiakmi, tvorba poznámok (15 minút)

- žiaci pracujú s rovnakým študijným obsahom ako učiteľ, avšak formou samoštúdia na PC individuálne, resp. vo dvojiciach

Zhodnotenie hodiny (5 minút)

- frontálne zhodnotenie prebraného učiva prostredníctvom dataprojektora

Zhodnotenie a využitie v iných predmetoch

Internetová prezentácia je využiteľná v ľubovoľnom predmete – vyžaduje len prípravu zo strany žiakov (buď na predošlých hodinách alebo formou domácich úloh. Internet je zdrojom ďalších iných informácií k tejto téme, takže sa tu vytvára priestor na objavovanie v danej oblasti. Vytvorený blog poskytuje priestor na kladenie otázok, ktoré môžu byť konzultované online alebo priamo na vyučovacej hodine.